Gaziantep Magazine

Gaziantep Kalesi

gaziantep kalesi
Gaziantep Kalesi, Gaziantep’te Alleben deresinin kenarında, kısmen doğal kayalık, kısmen de höyük üstüne kurulmuştur. Kente hakim bir konumdadır. İç ve dış kaleden oluşmakta olup, yaklaşık dairevi planlıdır. Anıtsal giriş kapısından dış kaleye girince, kalenin iç kesimlerine ve üstüne doğru açılan iki yol vardır. Sola açılan yoldan, demirkaplamalı anıtsal ikinci bir kapıyla ve buradan asma köprüyle geçilen yolla iç kaleye ulaşılır.

İç kale kapısının doğrultusunda 150m. uzunluğunda ışıklandırılmış bir galeriyer almaktadır. Aralıklarla mazgal pencerelerinin yerleştirildiği bu galeriden burçlara çıkılmaktadır. Bedeninde on iki burcun olduğu iç kalede 13. Yüzyıla ait bir hamam ve mescit kalıntısı mevcuttur. Kale çevresinde, eni 30 m ., derinliği ise 10 m . olan birhendek bulunmaktaydı.

Buradan kaleye geçiş köprü ile sağlanmaktaydı. Buözellikleriyle Antep kalesi; çevresinde kentsel sit dokusunun korunduğu eski Antepevlerini, hanları, hamamları ve camileri v.b. mimarinin oluşturduğu eski şehrinbütünlüğünün, en güzel ve anlamlı izlendiği seyringah özelliği taşımaktadır.

 

Kale bugünkü durumuna, XIII. yüzyılda Eyyubîler’i takiben Memlûkler, Dulkadiroğulları ve XVI. yüzyıldan sonra da Osmanlılar Dönemi’nde kavuşmuştur. Kale içerisinde mescit, hamam ve diğer sivil yapılar bulunmaktadır.

 
Yorumlar

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

 
gaziantep inşaat gaziantep rent a car , gaziantep araç kiralama